Orkiestra Dęta OSP w Słupcy

Orkiestra Dęta OSP powstała wraz z jednostką bojową w 1893r. Pierwszym kapelmistrzem był Józef Baśkiewicz.
Historia działania Orkiestry ściśle wiąże się z dziejami historycznymi Polski. Orkiestra działa od momentu powstania do wybuchu I wojny światowej, później w latach międzywojennych, a po zakończeniu II wojny światowej funkcjonuje do 1970r.. Od roku 1978 funkcję kapelmistrza przejmuje nauczyciel muzyki Józef January Jasiński.
Szczytowy okres rozwoju Orkiestry to rok 1990 - związany z 700-leciem nadania praw miastu Słupca. W 1999r. prezesem i kierownikiem artystycznym zostaje Józef January Jasiński, a kapelmistrzem jego syn - Jan Jasiński.
Orkiestra, jako najstarszy zespół artystyczny i chluba miasta Słupcy, bierze udział w uroczystościach państwowych, strażackich, kościelnych oraz imprezach masowych. Prezentuje publiczności przebogaty repertuar wykonując muzykę dawną, współczesną, klasyczną i rozrywkową. Orkiestra uczestniczy także w przeglądach, turniejach i festiwalach orkiestr dętych na terenie całego kraju i za granicą zdobywając czołowe lokaty w koncertach, marszach pochodowych i musztrze paradnej.